فدرت برنامه ریزی برایان تریسی

جستاری بر کتاب قدرت برنامه ‎ریزی از برایان تریسی

برایان تریسی یکی از سخنرانان برتر تجاری و نویسنده‎های موفق و مشاور و راهنما در امور ارتقاء حرفه‎ای و شخصی است.
ایده‎های او کاربردی هستند و سریع به نتیجه می‎رسند.

طرح پرواز

قدرت برنامه ‎ریزی

راندا برن در کتاب راز، دربارۀ تأثیرات قدرتمند تجسم موفقیت و استفاده از قدرت جاذبه صحبت می‎کند. اما بسیاری از مردم دریافته‎اند که هرچند فکر کردن به خواسته‎هایشان شروع خوبی محسوب می‎شود، اما کافی نیست.
برایان تریسی در قدرت برنامه‎ریزی راه‎های واقعی رسیدن به موفقیت را معرفی می‎کند.

خبر خوب این است که موفقیت ربطی به شانس و نیروهای مرموز ندارد. برایان تریسی در این کتاب نشان داده است که چطور به موفقیت و کامیابی برسیم.
تریسی می‎گوید زندگی یک سفر است و در این سفر باید افکار مثبت داشته و دقیقاً بدانید کجا می‎روید. به اهداف و برنامه‌‎های دقیقی نیاز دارید تا از جایگاه کنونی‎تان به آینده مطلوب بروید.
 

پرواز را آغاز کنید

۱۲ مرحله وجود دارد که اگر آن‎ها را در پیش بگیرید، سفری سالم‎تر و شادتر از هر سفر دیگری خواهید داشت.
 با پیروی از این مراحل، می‎توانید کنترل کامل زندگیتان را به دست گرفته و تمام قدرت ذهنی خود را فعال کند و به فردی تبدیل شوید که می‎خواهید باشید.
قدرت برنامه ریزی بریان تریسی

۱- مقصدتان را انتخاب کنید

استعداد شما به قدری زیاد است که اگر صدها بار هم به دنیا بیایید، می‎توانید از آن استفاده نمایید. برای درک و شناخت این پتانسیل باالقوه، اولین و مهمترین مسئولیت شما این است که دقیقاً بدانید اهداف و خواسته‎هایتان چیست.

۲- گزینه‎ های پرواز خود را بازبینی کنید

وقتی نسبت به شخصیت، خواسته‎ ها و اهدافتان در هر حوزه‎ای از زندگی ذهنیتی واضح پیدا کردید، می‎توانید تمام راه‎ها و روش‎های مختلف رسیدن به مقصد را مورد ارزیابی قرار دهید. حال می‎توانید استراتژی و راهکارهایی را تعیین نمایید که از آن‎ها برای رسیدن به اهداف و مقاصد طبق برنامه، استفاده کنید.

۳- طرح پروازتان را بنویسید

واقعیت این است که تنها ۳ درصد مردم اهداف مشخص و مکتوب و طرح‎هایی برای رسیدن به آن دارند. تنها ۳ درصد مردم هر روز روی مهمترین اهدافشان کار می‎کنند. تنها افراد برتر هستند که بیشتر اوقات به اهداف خود فکر می‎کنند.
خانه رویاها، کسب و کار، رابطه و کار رویاهای شما تنها یک رویاست مگر اینکه به آن “گوشت و استخوان” اضافه کنید. تنها زمانی که برنامه‎ریزی کنید و جزئیات سفرتان را تهیه نمایید، م‎توانید از رسیدن به مقصد بر اساس برنامه خود اطمینان داشته باشید.

۴- آماده سفر شوید

آمادگی نشانۀ حرفه‎ای بودن است. آمادگی و تدارک دیدن، نشانۀ یک فرد موفق نیز هست. وقتی در شغلتان پیشرفت می‎کنید متوجه می‎شوید که افراد برتر، زمان زیادی را صرف تدارک می‎کنند. ۱۰% برتر در هر حوزه‎ای نسبت به دیگر افراد در همان شغل، همیشه تدارک بیشتری می‎بینند.

۵- با تمام نیرو حرکت کنید

تفاوت اصلی بین عظمت و زندگی معمولی در این است: افراد موفق، اهداف بزرگی برای خود برمی‎گزینند، برای رسیدن به هدفبه دقت برنامه‎ ریزی می‎کنند، و سپس اولین گام را برمی‎دارند.
افراد متوسط مانند افراد موفق، امید، رویا، آرزو و خواسته‎هایی دارند. اما وقتی پای واقعیت به میان می‎آید، عقب‎نشینی می‎کنند. چیزی در درون آن‎ها مانع می‎شود که قدم اول را بردارند.
ترسشان از شکست در لحظه تصمیم‎گیری بر آن‎ها غلبه کرده و اجازه نمی‎دهد درست فکر کنند.

در سواحل ناامیدی،استخوان کسانی دیده می‎شود که در لحظه پیروزی تعلل کرده و با تردیدشان همه چیز را از دست داده‎اند.

۶- برنامه ‎ریزی برای مقابله با اختلال

به محض اینکه به هدف جدیدی متعهد می‎شوید، هر اتفاق بدی ممکن است روی دهد. در روزهای اول کار، درس‎های زیادی یاد خواهید گرفت که در طول یک سال برنامه‎ریزی  و سازماندهی نیاموخته یا حتی به آن فکر نکرده‎اید. سفر شما به سوی مقصد شامل مجموعه‎ای از مشکلات و شکست‏‎های موقت است. این مشکلات بخشی از زندگی هستند. هیچ موفقیتی بدون توسعۀ توانایی غلبه بر مشکلات و موانع موجود بر سر راه هدف بدست نمی‎آید.

۷- اصلاحات مداوم انجام دهید

توانایی شما در حل مشکلات اهمیت بسیاری دارد اما توانایی‎تان در برخورد با بحران‎ها، تعیین‎کنندۀ موفقیت یا شکست شما در زندگی است.
بحران‎ها بخاطر ماهیتشان، غیرقابل پیش‎بینی هستند و چون نمی‎توانید آن‎ها را پیش‎بینی کنید، هنگاهی که بروز کردند، تنها کاری که می‎توانید انجام دهید داشتن واکنشی تأثیرگذار نسبت به آن‎هاست.

۸- یادگیری و پیشرفت خود را شتاب بخشید

افزایش دانش و مهارت مانند استفاده از سوختی با اکتان بالا در اتومبیل است. یادگیری مهارت‎های جدیدی که می‎توانند توانمندی‏‎های شما را تغییر دهند، مانند  فشردن پا بر پدال گاز توانمدی‎های بالقوه شماست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سلام وقت بخیر به راهنمایی نیاز دارید؟